2001
- W lipcu powstaje firma z polsko-rosyjskim kapitałem i rozpoczyna działania na rynku rosyjskim – organizacja targów dla polskich firm.
- Nawiązujemy współpracę z największym centrum wystawienniczym w Moskwie – Expocenter. I tego samego roku zorganizujemy udział w targach Agroprodmasz w Moskwie dla 10 polskich firm.
2002
- W tym roku nastąpił rozwój współpracy w branżach: maszyn dla przemysłu rolno spożywczego, artykułów wyposażenia wnętrz, tekstyliów, telekomunikacji.
- Pozyskaliśmy dla 70 przedsiębiorstw dotacje w ramach programu PHARE 2000 na rozwój eksportu (m.in. udział w targach czy badania rynku).
- Dużym sukcesem było pozyskanie akredytacji PARP na doradztwo związane z:
-
- Planowaniem eksportu oraz rozwoju produktów eksportowych: oceny konkurencyjnej pozycji przedsiębiorstwa i rozwoju strategii eksportowej przedsiębiorstwa.
- Rozwojem umiejętności związanych z marketingiem eksportowym: badaniem rynku oraz kojarzeniem partnerów.
- Rozwojem umiejętności związanych z marketingiem eksportowym: uczestnictwem w zagranicznych targach i wystawach.
- Rozpoczęciem działań eksportowych
2003
- Pierwszym sukcesem w tym roku było nawiązanie współpracy z przedstawicielstwem Messe Frankfurt na Polskę m.in. organizacja wystąpień targowych dla przedstawicielstwa Messe Frankfurt w Moskwie i Samarze (ponad 30 firm z branży szkło, ceramika, porcelana, ozdoby choinkowe).
- Pozyskanie dla 100 przedsiębiorców dotacji eksportowej w ramach PHARE 2001.
- Badanie rynku rosyjskiego części samochodowych oraz rozwój usług pośrednictwa handlowego w Rosji.
2004
- Pierwsze kroki na rynku amerykańskim
- organizacja targów w Chicago:
- poszukiwanie kontrahentów dla branży meblowej,
- organizacja spotkań na targach High Point w Las Vegas.
- Kontynuacja działań na rynku rosyjskim:
- organizacja targów, spedycji eksponatów,
- poszukiwanie kontrahentów, pośrednictwo handlowe.
2005
W 2005 roku nastąpiła zmiana właściciela i przekształcenie w spółkę o kapitale polskim. Co więcej, nastąpiło:
- Pozyskanie przedstawicielstwa na Polskę i Rosję największych targów spożywczych w USA Fancy Food i tekstylnych Magic oraz organizacja udziału w tych targach polskich firm.
- Nawiązanie współpracy z Moskiewską Izbą Przemysłową.
- Organizacja targów, spotkań z kontrahentami w Rosji, Ukrainie, USA.
- Współpraca z placówkami ambasad RP.
- Badanie rynku HORECA w Rosji, sektora maszyn dla przemysłu rolniczego na wschodzie.
- Rozpoczęcie współpracy w branży telekomunikacyjnej w Rosji, poszukiwania partnerów i organizacja spotkań, pośrednictwo w sprzedaży dla telekomunikacji.
2006-2007
Rozwój działalności doradczej i szkoleniowej;
- Udział w ogólnopolskich projektach szkoleniowo doradczych PARP:
- Wprowadzenie do eksportu – rynki pozaunijne oraz Przygotowanie do eksportu – rynki UE,
- Prowadzenie szkoleń z zakresu marketingu i strategii w eksporcie oraz doradztwo w zakresie.
- Opracowanie planów rozwoju eksportu, planów marketingowych, negocjacji i pozyskiwania kontrahentów.
- Organizacja trzydniowej konferencji w Moskwie dla dwudziestu polskich firm - "Sprzedaż w rosyjskich sieciach handlowych” we współpracy z rosyjską firmą konsultingową B2BPG, w której bierze udział ponad 600 rosyjskich kupców i przedstawicieli sieci handlowych, organizacja spotkań i rozmów handlowych.
2008-2009
- Rozwój działalności doradczej i działu analiz rynkowych.
- Rozpoczęcie projektu „Paszport do eksportu”.
- Przeprowadzenie 3 szkoleń dla pracowników PARP i RIF z zakresu przygotowywania "Planów rozwoju eksportu" oraz rozliczania kosztów kwalifikowanych w projekcie "Paszport do eksportu".
- Helena Cieśluk - Prezes Zarządu OEG zostaje zewnętrznym ekspertem Ministerstwa Gospodarki w ramach działania 6.5 POIG "Promocja gospodarki polskiej za granicą".
2010-2013
- Rozwój projektu „Paszport do eksportu”. Opracowanie ponad 300 Planów Rozwoju Eksportu pozytywnie ocenionych i uzyskanie dotacji na wdrożenie.
- Rozwój Działu Analiz oraz Wdrażania, aby móc w pełni sprostać wymaganiom naszych klientów, których mamy już ponad 400. Tworzone przez OEG analizy rynkowe obejmują praktycznie każdą gałąź gospodarki. Klienci przy naszym aktywnym wsparciu decydują się na rozpoczęcie działalności w krajach takich jak: Kazachstan, Peru, Chile, Brazylia, RPA, Arabia Saudyjska, Jemen czy Chiny.
- Wzrost eksportu naszych klientów w wyniku wdrażania PRE wynosi od 10 do 50% w ciągu 2 lat.
- Znając doskonale realia biznesowe na rynku rosyjskim organizujemy misję gospodarczą do Petersburga. Uczestnicy misji - przedsiębiorcy z Wielkopolski oraz władze województwa wielkopolskiego na czele z Wicemarszałkiem odbywają spotkania biznesowe z potencjalnymi kontrahentami z rynku rosyjskiego. Misja kończy się sukcesem, podpisane zostają kontrakty eksportowe.
- OEG aktywnie wspiera także inicjatywę studenckiej przedsiębiorczości, nawiązując współpracę z Stowarzyszeniem Polish Business Development Association. Dzięki doświadczeniu kadry OEG studenci otrzymują szansę poznania realiów prowadzenia biznesu w warunkach dynamicznie zmieniającego się otoczenia.
2014-2016
- Rozpoczęte w 2013 Negocjacje Transatlantyckiego Partnerstwa w dziedzinie Handlu i Inwestycji (Transatlantic Trade and Investment Partnership, TTIP) wpłynęły na naszą decyzję o wprowadzeniu innowacyjnej usługi w zakresie dotarcia do amerykańskich importerów. Wychodząc naprzeciw polskim eksporterom OEG chce stworzyć platformę B2B, za pomocą której polskie przedsiębiorstwa będą w stanie efektywnie wyszukać nowych kontrahentów – w pierwszej kolejności w USA i Chinach, a także przeprowadzić symulację eksportu przed podjęciem zdecydowanych działań. Prezydencja Trumpa przerwała negocjacje, a nasza platforma ugrzęzła w gąszczu przepisów UE o tajemnicy handlowej. Wiemy już, że wolność gospodarcza i dostęp do informacji w USA jest zdecydowanie szerszy niż w Unii. Platforma gotowa do odpalenia czeka na dobre wiatry biurokracji europejskiej.
2017-2020
- W nowym budżecie unijnym kolejna pula pieniędzy na eksport. Można zrefundować nawet 85% z 800 tys. złotych. Jest to najlepsza dotacja z szerokim katalogiem wydatków. Dodatkowo rozwija się wiele programów regionalnych. Działamy, zdobywamy dofinasowanie i rynki dla naszych klientów. Budujemy internetowe kanały dystrybucji. W pierwszym konkursie Internacjonalizacja MŚP na 37 pozytywnie ocenionych Modeli Biznesowych naszych jest 7 - mamy ponad 20% rynku.
- Trochę poranieni innowacyjnością platformy B2B nie poddajemy się. Wciąż rozumiemy, że nowe wyprzedza stare. Internet rządzi. A my chcemy dać naszym klientom sprawne i skuteczne usługi. Dlatego pracujemy nad nową usługą – eksportu przez internet.