Większość z nas zadaje sobie pytanie jak potoczy się europejska gospodarka w wyniku sankcji nałożonych na Rosję, horrendalnego wzrostu cen energii, niszczenia ukraińskiej gospodarki przez Putina, braku surowców i nieprzewidywalnego wzrostu cen większości surowców do produkcji?
Obecna sytuacja wpływa bardzo intensywnie na gospodarkę i za kilka tygodni wszyscy odczujemy skutki kryzysu wojennego.
Jak przetrwać, a może nawet rozwinąć firmę w tak nieprzewidywalnym otoczeniu?
Dywersyfikacja – to słowo klucz do strategii firmy na najbliższe lata kryzysu.
Dywersyfikacja może dotyczyć:
- Produktów i /lub usług firmy
- Rynków geograficznych
- Dostawców i odbiorców
- Sposobów finasowania działalności.
Jeśli trudno przewidzieć zachowania rynków warto być obecnym na kilku. Wchodząc na nowe geograficznie rynki siłą rzeczy musisz przenalizować swoje produkty pod kątem tych rynków, znaleźć nowych odbiorców. I w tym momencie masz już załatwione dywersyfikacje z pkt 1-3.
I najważniejsze!
Dywersyfikując się poprzez eksport zdobędziesz finasowanie na realizację strategii wejścia na nowe rynki nawet do 85% kosztów przy 800 tys. dotacji! Dowiedz się więcej!
Jak wybrać nowe rynki zagraniczne?
Możesz patrzeć na konkurencję - gdzie oni sprzedają za granicą, możesz odwiedzać targi i zbierać informację, rozmawiać z potencjalnymi odbiorcami. My polecamy jednak wparcie analiz w oparciu o big data - potężne bazy importu i eksportu w oparciu o bazy celne. To jest twarda informacja kto kupuje, kto dostarcza, jaki jest bilans handlowy na przestrzeni 5 lat. Nie musisz wozić drzewa do lasu. Możesz wybrać rynek o rosnącej dynamice importu, mniej konkurencyjny i tam szybciej znaleźć odbiorców.
Ale mamy kryzys i wszystko się zmienia, większość firm rezygnuje z eksportu do Rosji. I będą chciały przerzucić towary na nowe rynki, zrobi się ciasno dla wielu produktów. Po co więc analizy – pomyślisz... To już nieaktualne.
Otóż nie, tak nie jest, ponieważ dla większości produktów analizy importu i eksportu dostępne są miesięcznie lub kwartalnie, więc możemy zbadać jak zmieniły się kierunki eksportu Twoich produktów w skali globalnej, gdzie idą towary, które przedtem były wysyłane do objętej sankcjami Rosji.
Mając dane analityczne łatwiej jest podejmować decyzje biznesowe.
Czy strategia dywersyfikacji rynków jest dla Ciebie?
Odpowiedz na pytania:
1. Czy Twoja firma ma produkt lub usługę, która została z powodzeniem sprzedana na rynku krajowym?
2. Czy Twoja firma ma wystarczającą zdolność produkcyjną, aby rozszerzać rynki zbytu?
3. Czy Twoja firma jest w stanie zapewnić taki sam poziom obsługi klientów zagranicznych jaki oferuje klientom krajowym?
Jeśli na pytania udzielisz odpowiedzi twierdzącej możesz zacząć planować eksport na nowe rynki.
Jak ruszyć z miejsca?
1. Przygotuj plan rozwoju eksportu – wybierz rynki zagraniczne, zbadaj konkurencję , zbadaj potencjał popytowy, określ bariery i ryzyko.
2. Stwórz plan wejścia na rynki. W oparciu o zdobytą wiedzę i informację opracuj optymalną strategię- co? jak? i kiedy? musisz zrobić aby zacząć handlować z zagranicą.
3. Pozyskaj dofinansowanie do zaplanowanych działań Zobacz jak to zrobić!
4. Wybierz zewnętrznych dostawców usług proeksportowych, specjalistów od poszukiwania potencjalnych kontrahentów za granicą
5. Zdobądź wiedzę z nowoczesnych instrumentów płatności - np. negocjowanie i rozwijanie akredytyw, ubezpieczenia transakcji eksportowych.
Jeśli masz wątpliwości, czy podjąć decyzję o dywersyfikacji rynków rzuć okiem na korzyści jakie możesz uzyskać :
- dywersyfikacja rynków uniezależni Twoją firmę od wahań na jednym rynku np. krajowym
- zwiększysz produkcję i obroty, co prowadzi do rozwoju firmy
- zwiększ konkurencyjność
- szybciej będziesz dostosować się do zmian zachodzących w branży
- łatwiej wprowadzisz innowacje i wymianę parku maszynowego (finansowanie eksportu)
- zmniejszysz koszty jednostkowe
- poprawisz jakość oferowanych produktów
Pamiętaj, że dla większości firm przychodzi taki moment w rozwoju, że pytaniem nie jest – Czy eksportować? tylko – Jak i kiedy to zrobić?